Chcete, aby i vaša izbová rastlina mala veľké listy?

Nedávno som v našej skupine o izbových rastlinách na Facebooku zazrel komentár: „Ako to robíte, že máte také veľké listy? Mne stále rastú len malé.“ Komentár sa týkal rastliny Monstera Dubia, ktorá začína s malými lístkami, no ak má dostatok sily, začne tvoriť krásne veľké listy, dokonca aj s fenestráciou. Tento problém však platí pre všetky popínavé rastliny.

Začíname u koreňov…

Možno sa zdá, že o koreňoch píšem v každom článku, ale je to nevyhnutné. Bez zdravých a silných koreňov jednoducho nemáte zdravú a prosperujúcu rastlinu. Prečo? Koreňmi rastlina prijíma všetky živiny a vodu; bez nich nebude rásť. Preto je dôležité venovať koreňom špeciálnu starostlivosť a vytvoriť pre ne optimálne prostredie. S tým vám pomôže kvalitný kvetináč a dobre namiešaný substrát.

Popínavce majú šplhať!

Koreňový systém máme v poriadku, ideálne prostredie zabezpečené, ale čo ďalej? Jedna z najčastejších izbových rastlín v slovenských domácnostiach je nepochybne šplhavec (Epipremnum). Často ho vidíme visieť dolu z police, ako sa snaží, aby aspoň tie najnovšie lístky vyšplhali bližšie k svetlu. Rastliny v prirodzenom prostredí šplhajú po stromoch, aby sa dostali bližšie ku svetlu. Ale po čom majú šplhať v byte? Keď nemajú oporu, vynakladajú rastovú energiu na predlžovanie stoniek smerom k svetlu. Výsledkom je dlhý stonok s riedkym olistením.

Monstera adansonii bez opory vytahuje stonku.

Ak teda chcete mať rastlinu s hustými listami, je nevyhnutné použiť nejakú oporu. Vďaka nej nasimulujete prirodzenejšie prostredie rastu a rastlina nebude musieť toľko predlžovať stonku. Namiesto toho bude energiu sústrediť na tvorbu listov.

Opora nie je len podpora

Ak máte doma nejakú popínavú rastlinu, určite ste si všimli vzdušné korene, ktoré vyrastajú zo stonky. Tieto tzv. vzdušné korene nám dávajú príležitosť podporiť rast rastliny. Ako? Ideálne je použiť ako oporu rašelinovú tyč. Na rozdiel od kokosových tyčí obsahuje substrát, z ktorého môže rastlina čerpať ďalšie živiny, a tým rýchlejšie rásť.

Zapuštění kořenů rostliny do rašeliníkové opory po 7 dnech od zasazení
Zapojiť korene rastliny do rašelinovej opory 10 dní po zasadení

Kedy začne rastlina fenestrovať?

Toto môžeme krásne vidieť na príklade Monstera dubia zo začiatku článku. Na nej je pekne vidieť, ako sa každý poschodie listov postupne zväčšuje. Čím väčšie sú listy, tým viac zakrývajú svetlo listom v dolných častiach rastliny. A práve preto rastlina začne postupne tvoriť fenestrácie – aby sa svetlo dostalo aj k spodným listom.

A to je vlastne celá veda!

Jednoduché zhrnutie: Popínavé rastliny potrebujú rásť nahor, nie nadol. Aby rástli nahor, potrebujú správnu oporu a dostatok živín, ktoré prijímajú cez zdravé a silné korene. Jednoduché, však? 🙂

Myslíte si, že by tento článok zaujímal vašich známych?
Zdieľajte ho:
Facebook
WhatsApp
Email
Pinterest
Tisknout

Chcete sa dozvedieť viac?
Pozrite si ďalšie články

Ako pestovať

Chcete, aby i vaša izbová rastlina mala veľké listy?

Nedávno som v našej skupine o izbových rastlinách na Facebooku zazrel komentár: „Ako to robíte, že máte také veľké listy? Mne stále rastú len malé.“ Komentár sa týkal rastliny Monstera Dubia, ktorá začína s malými lístkami, no ak má dostatok sily, začne tvoriť krásne veľké listy, dokonca aj s fenestráciou.

Prečítajte si článok
Problémy s rastlinami

Prečo je spirálovitý rast koreňov problém?

Určite ste si to pri presádzaní izbových rastlín tiež všimli. Otrasiete starý substrát a objavia sa korene rastúce do špirály. Korene rastlín rastúce do špirály predstavujú niekoľko problémov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie a rast rastliny. Tento jav, často nazývaný „korňová špirála“ alebo „zakrútené korene,“ sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku

Prečítajte si článok

Máte nejaké otázky k článku?
Spýtajte sa nás, radi vám pomôžeme.

Pridaj komentár